A&A Klíma Hűtés Fűtés egy helyen!

Vállalkozásunk klíma berendezések forgalmazásával, valamint telepítésével foglalkozik.

 

Hőszivattyú - Ipari klíma - Lakossági klíma !

Ajánlatkérés: info.wbckft@gmail.com 

Kérje ajánlatunkat  INGYENES előzetes helyszíni felméréssel +3670 414 6839 -es telefonszámon!

MENÜ

Mennyi áramot fogyaszt egy klímaberendezés?

Mennyi áramot fogyaszt egy klímaberendezés? Az több mindentől is függ, de általánosságban elmondható, hogy a legújabb modellek egyáltalán nem fogyasztanak sokkal több áramot, mint az sokan gondolják. 

 

Általánosságban elmondható, hogy egy korszerű, inverteres klíma a leggyakrabban kiépített 3,5 kW-os névleges teljesítménnyel 600-1000 watt környékén fogyasztja majd az áramot óránként. Ezt a jelenlegi 40Ft/kWh árral kell beszorozni óránként, ameddig egy napon belül használni fogjuk a klímánkat. Fontos tudni, hogy ez az adat egy felmelegedett szobát és elindított klímát jelent, amikor már megtörtént a lehűtés fázisa és klímánk a kisebb üzembe kapcsol (inverter). Akkor 300-600 watt környékén lesz a folyamatos fogyasztása a hűtés függvényében. Mivel nem 24 órás folyamatos üzemben használjuk a klímát, hanem jellemzőbb a munkából megérkezéskor még 5-6 óra időtartamú használat és hűtés, így nagyjából megsaccolhatjuk a várható fogyasztást.

 

Mivel elég gyakran nekem szegezik a kérdést felméréskor, hogy mennyivel lesz nagyobb várhatóan a villanyszámla, így megpróbálok erre a nehéz kérdésre általánosan válaszolni. Egy átlagos lakás és egy darab működő klíma esetében 6.000-8.000Ft/hó a várható villanyszámla növekedés a saját tapasztalatom és ügyfelek elmondása alapján. Mivel egy nyáron 2-3 hónapot kell intenzívebben hűteni, így 20-25.000Ft/szezon költségre számíthatnak. Természetesen ezt a költséget nagyban befolyásolják a klíma típusa, energetikai besorolása „EER, SEER, COP, SCOP” értéke, a használati szokások, az elvárt hűtési intenzitás, a lakás benapozottsága, szigeteltsége, ablakok helyzete és fekvése. Mindezeket számításba véve igyekeztem egy támpontot adni a várható áramfogyasztásról.

Mivel az inverteres klímák széles tartományban adják le a teljesítményüket így a lehűtés fázisa után már sokkal energiatakarékosabban működnek, mint a régebbi konstrukciós klímaberendezések. Ennek a működésnek is köszönhető, hogy általánosan elterjedtek az A+ és A++-os energiaosztályba sorolt klímák, amelyek működésük során kedvező áramfogyasztással párosulva jóval nagyobb komfortérzetet nyújtanak.

Fűtési üzemmódban többet fogyasztanak a klímák, mint amikor csak hűtésre használjuk. Általában az energetikai besorolásukat mindkét üzemmódban megadják a gyártók egy műszaki adatlapon (pl: A+/A), ahol az első a hűtés, a második pedig a fűtés értéke. A fűtéskori áramfelvételt nagyban meghatározza a külső levegő hőmérséklete, mivel a hőszivattyús elven működő klíma a környezeti levegőből „vonja ki a hőt”, tehát a hatékonysága jelentősen romlik a kemény mínuszokban. A kifejezetten fűtésre is alkalmas klímák mínusz 15-20 fokos hidegben is adnak még le használható teljesítményt, de a hagyományos modellek ilyenkor már leginkább csak az elektromos fűtőtestek hatékonyságával képesek dolgozni. 

 

Nem kell megijedni! A klímaberendezések hűtőteljesítménye és fűtőteljesítménye nem egyenlő az általa fogyasztott elektromos áram fogyasztásával még akkor sem ha mindkettő mértékegysége kW. Egy 3,5 kW-os hűtőteljesítményű átlagos inverteres klíma elektromos fogyasztása hűtés üzemben 1000-1100 W/h, ami kevesebb, mint egy hajszárító fogyasztása. A gyártók minden esetben megadják a berendezés hatékonyságát jelző értékeket (EER, SEER, COP, SCOP).

Egy gyors számítás: Egy 3,5-kW hűtőteljesítményű átlagos hatékonyságú invereteres klíma fogyasztása 1,1 kW óránként (1 kW elektromos áram kb. bruttó 40 Ft), mely forintban kifejezve kb. 44 Ft óránként. Ez a teljesítmény szélsőségesen magas külső hőmérséklet esetén, normál hőszigetelést feltételezve képes egy 45 m2-es helyiség lehűtésére, ha nincsenek benne egyéb hőforrások. A napi fogyasztás kiszámolásához természetesen nem 24-el kell ezt a számot szoroznunk, hiszen a nap folyamán csak rövid ideig kell ilyen nagy terheléssel üzemelnie klímaberendezésünknek és az egy havi fogyasztás kiszámításához sem kell a 31-es szorzót használni, mert nem minden nyári napon van kánikula.

 

Az alábbi tényezőktől függ a klíma fogyasztás:

  • inverteres vagy nem inverteres a klíma berendezés
  • milyenek a berendezés hatékonyságát kifejező EER, SEER, COP, SCOP értékek
  • klíma berendezés tisztasága, karbantartottsága
  • megfelelő méretezés
  • a környezeti és a belső hőmérséklet különbségétől
  • a hőszigeteléstől
  • az egyéb hő termelő eszközöktől (számítógép, hűtőszekrény, fényforrások, emberek száma, stb…)


Ha a berendezést nem rendeltetésszerűen használjuk, feleslegesen ki – bekapcsolgatjuk, akkor nagymértékben megnőhet a klíma készülék fogyasztása!!!

 

 

Asztali nézet